2013 Ephraim 108th Annual Regatta

The 108th consecutive annual Ephraim Regatta was a big success.  Despite light and lumpy sailing conditions, the race committee managed to complete two races on each day.  And everyone, racers and non-racers alike, had fun at Friday’s Regatta Welcome Party and Saturday’s Bratfest!

Ryan Malmgren and crew Stacey Rieu won the Vail Cup (winner of the first race) and the Charlie Sauter Trophy (winner of the last race).  Michael and Jennifer Faugust won the Peder Knudson trophy as the highest placing husband-wife team.  EYC instructor Roger Waleffe won the Sturgis Trophy for the highest placing skipper age 18 or under, with crew Ally Dykman and Derek Waleffe.  The top five boats in the regatta were:

5th – 21 pts. – Woody Heidler and Alden Crowe

4th – 20 pts – Jay Lott and David Sauter

3rd – 17 pts – Frank and Marianne Gerry

2nd – 9 pts – Mike and Jennifer Faugust

1st – 6 pts – Ryan Malmgren and Stacey Rieu

Complete results can be viewed here:  


108th Annual Ephraim Regatta
Preliminary Cumulative Results


Select to view a specific Class results:
All ClassesFlying Scot
      Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Total
Annual Ephraim Regatta Racing
  One Design Division
    Flying Scot
    1. 6022 Rick's Cafe Americian Flying Scot Ryan Malmgren / Stacey Rieu 1 2 2 1 6.0
    2. 5775 High Five Flying Scot Michael Faugust / Jennifer Faugust 2 1 1 5 9.0
    3. 5015 Helga Flying Scot Frank Gerry / Marianne Gerry 4 4 6 3 17.0
    4. 5698 Reindeer II Flying Scot Jay Lott / David Sauter 5 8 5 2 20.0
    5. 1322 Skizot Flying Scot Woody Heidler / Alden Crowe 7 3 4 7 21.0
    6. 5897 Sophie Flying Scot Benjamin Williams / Deb Aronson 6 9 8 6 29.0
    7. EYC 21 Scot Free Flying Scot Roger Waleffe / Ally Dykman / Derek Waleffe 3 7 9 11 30.0
    8. 4175 Blew By U Flying Scot Jason Brown / Kirk Brown 11 11 3 10 35.0
    9. 3445 3445 Flying Scot Nancy Claypool / Carrie Berger / Carol Claypool 14 12 10 9 45.0
    10. EYC93 Malcolm II Flying Scot Anton Johansen / Dave Poquette 20 13 7 8 48.0
    11. EYC 92 Milton FS Teddy Papenthien / Morgan Dykman / Ian Leonard 12 10 15 15 52.0
    12. USA 5631 Windtalker Flying Scot Eric Bussell / Chris Tesdal 10 28/DNS 12 4 54.0
    13. 2922 Undaunted Flying Scot Isak Peterson / Matt Anderson 18 6 17 17 58.0
    14. 3951 Unnamed Flying Scot Jeff Gilman / Brett Eickenberg 8 24 14 14 60.0
    15. EYC 82 White Whale Flying Scot Ted Lott / Skipper Harsch 19 18 11 12 60.0
    16. 1249 Escapade Flying Scot Michael Fuller / Ray Eichenlaub 13 14 16 18 61.0
    17. EYC 83 Merry Scot Flying Scot Dan Mielke / Max Mielke / tbd 17 16 13 20 66.0
    18. EYC-81 Flying Ghoti Flying Scot Annika Pearson / Scott Pearson 16 15 22 16 69.0
    19. 1313 Charlie B Flying Scot Matthew Smith / Camille Morley 15 17 24/ZFP 13 69.0
    20. 1168 TAG Flying Scot Cain Goettelman 9 5 28/OCS 28/DNS 70.0
    21. 5373 Thirsty Dragon Flying Scot Brian Ritter / Fred Lewis / Deb Ritter 22 19 20 17 78.0
    22. 1988 Fernow Flying Scot Jim Faugust / Darlene Faugust 21 25 18 23 87.0
    23. EYC 91 McLal's Single Malt Flying Scot Delaney Dykman 25 20 21 22 88.0
    24. 4411 Liberty One Flying Scot John Welch / Joanni Lewis / Abby O'Rourke 26 21 26 20 93.0
    25. 2787 MAKE Time Flying Scot Tom Bayer / Paul Weiss 24 23 25 21 93.0
    26. 4747 R-bub Flying Scot Liz Gheorghita / Nan Zimdars / Matt Winnacker 23 26 23 24 96.0
    27. EYC 22 Dixsea Flying Scot Stefan Peterson / Will Gheorghita 27 22 24 25/DNF 98.0
 

Location

Ephraim Yacht Club Ephraim, WI
United States
45° 9' 22.9608" N, 87° 10' 5.3976" W
Regatta Date: 
Friday, August 2, 2013 - Sunday, August 4, 2013